Антониу Коща: Европа трябва да се пази дори от своите съюзници

8 Декември, 2025 15:38 1 312 41

  • антониу коща-
  • съюзници-
  • европейски съвет-
  • европа

Председателят на Европейския съвет отправи остро послание към САЩ, Илон Мъск и ролята на Европа в НАТО

Антониу Коща: Европа трябва да се пази дори от своите съюзници - 1
Снимкa: БГНЕС

Председателят на Европейския съвет Антониу Коща отправи предупреждение към европейските държави да бъдат бдителни дори спрямо собствените си съюзници, съобщава „Юронюз“, предава News.bg.

Изявлението му дойде след дни, в които представители на САЩ поставяха под съмнение свободата на словото в Европейския съюз, демократичната му легитимност и открито демонстрираха подкрепа за крайнодесни политически сили на континента.

Това бе първата официална реакция на Коща на новата Стратегия за национална сигурност на администрацията на Доналд Тръмп. В нея се твърди, че Европа е изправена пред „цивилизационно заличаване“, а Брюксел е обвинен в „регулаторно задушаване“.

„Не можем да приемем заплахи за намеса в политическия живот на Европа“, заяви Коща, който оглавява заседанията на лидерите на ЕС в рамките на Европейския съвет. Той подчерта още, че „Съединените щати не могат да заменят европейските граждани в избора кои политически партии са добри или лоши“.

Председателят на Съвета на ЕС отправи и критика към Илон Мъск, като заяви, че свободата на словото е невъзможна, ако достъпът на обществото до информация бъде „жертван“ в полза на американски технологични олигарси.

В петък Европейската комисия наложи глоба от 120 милиона евро на социалната платформа X, собственост на Мъск, за нарушения на правилата за прозрачност по Закона за цифровите услуги. Това е първата значима санкция, наложена по новия регулаторен режим на ЕС за онлайн платформите.

Коща изрази позиция, че европейските държави трябва да бъдат готови да поемат водещата роля в НАТО от САЩ още през 2027 година. Той обвърза това с настояванията на администрацията на Тръмп Европа да увеличи военните си разходи и да поеме по-голям дял от отговорностите в Алианса.

„Това е задачата пред нас“, подчерта той.

Този график обаче е значително по-ускорен от договореното на срещата на върха на НАТО в Хага през юни, когато европейските членки поеха ангажимент да отделят 5% от БВП за отбрана до 2035 година.

По думите на Коща, западните съюзи са се променили след Втората световна война, а Европа и САЩ вече не споделят еднаква визия за световния ред, основан на правила, в който борбата с климатичните промени е ключов приоритет.

„Ако искаме да се защитим не само от противниците си, но и от съюзници, които ни се противопоставят, трябва да направим Европа по-силна“, заяви той, като отбеляза, че американската стратегия все пак продължава да определя Европа като „съюзник“.

Коща заключи, че ако Европа не беше силен фактор, нямаше да съществуват толкова много опити тя да бъде подкопана.


Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 22 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 1001

    36 2 Отговор
    Всички Ви видяхме колко струвате!
  • 2 Някой

    34 2 Отговор
    НАТО да се закрие. На тези дето им се ходи на война, ето ви Украйна и Га-за (реже коментар ако го изпишеш) или в Африка. Който води страната към война е предател, обслужващ чужд интерес.
  • 3 Факти

    30 2 Отговор
    Как да ви вярваме след като подкрепяте корумпиран президент и нашите пари са на вятъра! Децата ни ще плащат.
  • 4 Коща моща

    29 1 Отговор
    Вие цензурирайте хората с вашето масово наблюдение на чат контрол, цензурирайте интернет с цифрово ид, и цензурирайте новините с democracy shield, и арестувайте хората за "обидни" коментари във фесбук, пк щатите ще ви мълчат. Кощааа, поредния на брюкселската хранилка
  • 5 Трол

    14 4 Отговор
    Европа трябва да се пази от България, която е източник на корупция и далавери.

    Коментиран от #8, #13, #18

  • 6 Заминавайте си!

    27 1 Отговор
    Хората не ви искат лъжливи лицимери!
  • 7 мдаааа

    7 2 Отговор
    Визира бай Данчо ,бе Асвабадители
  • 8 хоризонт

    18 1 Отговор

    До коментар #5 от "Трол":

    В европа са същите повярвай ми. Ако подкрепяш крадец означава че крадеш с него.
  • 9 Какво представлява Европа в момента

    16 3 Отговор
    Застаряла дама с илюзии че все още представлява интерес за млади пичове А тя вече си е сменила пола и е допуснала в спалнята си голям брой тъмномургави с лилави Венци и миришещи на шафран и онази другата особенна матракчева миризма която се усеща от тъмните към черно.
    Кой млад пич вече ще се интересува от тази Европа.
    Корумпирана и готова да даде срещу пари всичко от себе си и под влияние на деменцията.
  • 10 Лудият от портиерната

    12 2 Отговор
    Никой ве ги бръсне за сливвва. Могат само да крадът днешните управници в ессср за друго не стават целия свят им се смее
  • 11 Дедо ви...

    15 1 Отговор
    От сега ми е мъчно какво ще стане когато данните за истинската корупция в Украйна излязат на бял свят. Какво ще плямпате тогава...
  • 12 Тест

    1 0 Отговор
    Тест
  • 13 Анадолски

    2 1 Отговор

    До коментар #5 от "Трол":

    Не с рогите , де ,,
  • 14 Икономист

    8 2 Отговор
    Този португалски ром какъв се явява в случая ,че много не съм в час с политиката ?
  • 15 Тест

    2 0 Отговор
    Тест
  • 16 Хи хи хи

    13 2 Отговор
    Руснаци Под кревата
    Втрешни "врагове" в задния двор.......
  • 17 Хохо Бохо

    12 2 Отговор
    И този е блажил и блажи от корупцията
  • 18 Факт

    9 1 Отговор

    До коментар #5 от "Трол":

    ЕССР е със затихващи функции ! Пази, не пази !
  • 19 🇧🇬БАЙ Х@Й❗❗

    8 3 Отговор
    ЕвроGEйци, Европа не е само ЕсеС и ЕсеС не е цяла Европа❗
  • 20 Сандо

    10 2 Отговор
    вропа трябва да се пази най-много от своите началници,като тоя от снимката например.
  • 21 Архимандрисандрит Бибиян

    3 6 Отговор
    Батю Путйо изрази мнение къде го не интерва чуждото мнение и го интересуват само малки момченца и да може без панталони по рубашка с пагони да го режат тръбари резбовани.
  • 22 нннн

    5 1 Отговор
    Нормално. Никой не иска да си има работа с и...ти.
  • 23 Механик

    10 3 Отговор
    Поредното доказателство, че ЕС се управлява от дълбоко не-умни хора.
    Тоя човек дори не знае какво означава думата "съюзник". Щото ако трябва да се пазиш от някой, то това не е съюзник а враг.
    малеее, от къде ги събират тия бе? Тия са скарани с елементарната логика, тръгнали света да оправят. Представям си каква чорба е в главата на тоя.
  • 24 Устата

    7 5 Отговор
    На Европа дъската и хлопа.
    Вече е в деменция, не помага дори розова есенция.
    Все повече мирише на дърти пергиши.
    Европа си отива.... Бог да я прости!
    Света се усмири......
  • 25 Плaмен

    4 4 Отговор
    Кой създаде телескопа ? Европа.
    А микроскопа ? Европа.
    Кой наименува планетите ? Европа.
    Кой създаде музикалните ноти ? Европа.
    Кой създаде Периодичната таблица ? Европа.
    Кой създаде антибиотиците и ваксините (истинските) ? Европа .
    Кой създаде електричеството ? Европа .
    Двоичната система , теорията за относителността , квантовата механика , географските карти ....

    Вие вярвате ли , че този континент ще закъса заради няколко временни глупака ?

    Коментиран от #29, #30, #33, #35, #41

  • 26 Стефан

    3 4 Отговор
    Ами прав е. Португалия е малка страна като България но евала че си има позиция.

    Коментиран от #27

  • 27 Плaмен

    3 2 Отговор

    До коментар #26 от "Стефан":

    Португалия винаги си е имала Бразилия , защото е в Европа.

    Коментиран от #31

  • 28 Възмутен

    5 2 Отговор
    "Европа трябва да се пази дори от своите съюзници"

    Ха ха ха на наведените евроатлантици взе да им светва когато им казвахме че единственото по лошо от това краварите да са ти враг е да са ти "приятели". Ама тогава бяхме "рубладжии, путинофили, ватенки" и какво ли още не и ни убеждаваха че "дружбата ни със САЩ е като слънцето и въздуха и е неразрушима". Съвсем доброволно но без да питат българския народ ни направиха краварска колония и позволиха краварите да ни окупират. Сега ревът че краварите ги прецакали - прецакаха ви защото вие им се наведохте.

    Войната в Украйна не беше европейска война - краварите я предизвикаха тъкмо за да унищожат Европа. Какво им беше на Европа преди краварите да организират преврат в Украйна през 2014 - но 2008 когато беше кризата при тях еврото можеше да стане световна валута и да измести долара от което те се уплашиха и решиха да затрият Европа като прекъснат връзката между Европа и Русия.

    Е постигнаха си целта и изоставиха даже и техните подлоги които сега са в ступор.

    Коментиран от #32

  • 29 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 30 Иво

    2 0 Отговор

    До коментар #25 от "Плaмен":

    Не го приемай толкова лично Пламка няма да оправиш политиката , а едни 10 €врака стоят от доста време и те чакат ,само за едно Лизи Близи,само поискай !
  • 31 Запознат

    3 1 Отговор

    До коментар #27 от "Плaмен":

    "Португалия винаги си е имала Бразилия"

    "Имала" е ама сега няма, то и англичаните са имали половината свят а испанците другата половина ама сега имат само стара слава. Французите и те губят една по една колониите си обаче със стара слава не се живее - заемите им достигнаха 140% от БВП. Докато Европа е васал на краварите ще вървим надолу но наведените "евроатлантици" нама да го променят - за да се оправим ще трябва да ги изринем.

    Коментиран от #34

  • 32 Пламен

    0 0 Отговор

    До коментар #28 от "Възмутен":

    Има логика .
  • 33 Моряка

    5 0 Отговор

    До коментар #25 от "Плaмен":

    Древните са били мъдри.Казва ли са "Панта рей".( всичко тече,всичко се измяня).С това тъпо истерично ултра либирастко джендърско мигрантско ръководство Европа се самозатрива.Ако пък почне война с Русия,се съмоизпепелява.Ще минат милиард години,докато оцелялата хлебарка еволюира до Урсула.
  • 34 Плaмен

    1 2 Отговор

    До коментар #31 от "Запознат":

    Португалия и Бразилия винаги са ръка за ръка във всяко едно отношение .
    Ходил съм много пъти в Бразилия и само един път в Португалия .
    Личеше си , че отношенията им са абсолютно приятелски и лесно си въртяха бизнеса .

    Коментиран от #37

  • 35 Историк

    5 0 Отговор

    До коментар #25 от "Плaмен":

    "Вие вярвате ли , че този континент ще закъса заради няколко временни глупака"

    Европа е закъсвала многократно "заради няколко временни глупака" - чети История. Спомни си тъмните векове и "какви открития" е имало тогава и "как се е развивала науката и колко добре са живеели европейците". Няма вечни империи - всички имат възходи и падения. Египет е бил най-великата империя на света и то за 3000 години а сега какво е, Рим го няма, сегашната Монголия няма нищо общо с тази на Чингис хан.

    "няколко временни глупака" могат да променят историята за стотици години.
  • 36 коко

    3 0 Отговор
    Европа сама направи от себе си овца която не очаква че ще бъде разкъсана от вълците които са я обиколили.След глупостите направени от кухоглавите юрдечки които я управляват в това няма нищо чудно. Докато те спираха атомни централи Путин правеше ракети и се радваше на тяхното плиткоумие.А сега вече е късно,мандалото лопна. С целувки, прегръдки и заклинания нищо не може да бъде постигнато.
  • 37 Запознат

    3 0 Отговор

    До коментар #34 от "Плaмен":

    "Португалия и Бразилия винаги са ръка за ръка във всяко едно отношение"

    Знам знам и двете държави са във БРИКС, и двете държави са приятели на Русия, и двете държави са членки на НАТО - виж сега съседното село даже и да му казвате Бразилия не е държавата Бразилия. Пък бизнес въртят САЩ и Китай ама трудно можеш да им кажеш приятели.
  • 38 Европа трябва да се пази най вече от

    5 0 Отговор
    отвратителните некадърни бръмбари и калинки парашутисти
    качени да управляват ес от ес парла ментата
  • 39 Тиква

    3 0 Отговор
    Европа се управлява от фашагобандеровци,крадци и тарикати.
  • 40 Ха,ха

    0 0 Отговор
    Е американците тва, руснаците онова, я да видиме големите европейци кво сега?
  • 41 До Пламен

    0 0 Отговор

    До коментар #25 от "Плaмен":

    Пламенчо, мама това не е тази Европа, онази беше друга нямаща нищо общо с тези убавци. И не бъркай някои неща - Периодичната система беше създадена от Менделеев (а той е потомък на волжки българин) и не е европеец както вие казвате. Има и други подробности където бъркаш, но да не влизам в тях
Новини по държави: